Competition Program of the XIIIth Kazan International Festival of Muslim Cinema

Конкурсная программа
XIII Казанского международного фестиваля мусульманского кино

Competition Program
o
f the XIIIth Kazan International Festival of Muslim Cinema

XIII Казан халыкара мөселман киносы фестиваленең
б
әйге программасы

Полнометражные игровые фильмы
Full-length feature films
Тулыметражлы уен фильмнары

№ п/п Название фильма
Title of the film
Фильмның атамасы
Страна
Country
Ил
Режиссер
Director
Режиссер
Время
Time
Вакыты
Год выпуска
Year
Чыккан елы
1 Оралман/
Oralman/
Оралман
Казахстан/
Kazakhstan/
Казахстан
Сабит Курманбеков/
Sabit Kurmanbekov/ Сабит Корманбәков
95 мин./ 95 min./ 95 мин 2016
2 Софичка/
Sofichka/
Софичка
Россия/
Russia/
Россия
Кира Коваленко/
Kira Kovalenko/
Кира Коваленко/
78 мин./ 78 min./ 78 мин. 2016
3 Амун/
Amun/
Амун
Россия/
Russia/
Россия
Анар Аббасов/
Anar Abbasov/
Анар Аббасов
83 мин./ 83 min./
83 мин.
2016
4 Мушкилкушо/
Breakthrough/
Мушкилкушо
Таджикистан/
Tajikistan/
Таҗикстан
Умедшо Мирзоширинов/
Umedsho Mirzoshirinov/
Умедшо Мирзоширинов
80 мин./ 80 min./
80 мин.
2016
5 Холод Каландара/
Cold of Kalandar/
Каландар салкыны
Турция, Венгрия/
Turkey, Hungary/
Төркия, Венгрия
Мустафа Кара/
Mustafa Kara/
Мостафа Кара
134 мин./
134 min./
134 мин.
2015
6 Фальшивка/
OFF-KEY/
Ялган кәгазь
Иран/
Iran/
Иран
Амир Пуркиан/
Amir Pourkian/
Әмир Пуркиан
85 мин./ 85 min./
85 мин.
2017
7 Глинянное королевство/ Kingdom of Clay Subjects/
Кызыл балчыклы патшалык
Бангладеш/
Bangladesh/
Бангладеш
Биджон/
Bijon/
Биджон
88 мин./ 88 min./
88 мин.
2016
8 Женский день/
A Day For Women/
Хатын-кызлар көне
Египет/
Egypt/
Мисыр
Камла Абу-Зекри/ KamlaAbouzekri/
Камла Әбү-Зекри
111 мин./ 111 min./ 111 мин. 2016
9 Токарь Джоши/
Lathe Joshi/
Джоши исемле токарь
Индия/
India/
Һиндстан
Мангеш Джоши/
Mangesh Joshi/
Мангеш Джоши
103 мин./ 103 min./ 103 мин. 2016
10 Обручальное кольцо/
The Wedding Ring/
Никахлашу балдагы
Нигер/
Niger/
Нигер
Рахмату Кейта/
Rahmatou Keita/
Рәхматү Кейта
96 мин./ 96 min./
96 мин.
2016

Короткометражные игровые фильмы
Short feature films
Кыскаметражлы уен фильмнары

№ п/п Название фильма
Title of the film
Фильмның атамасы
Страна
Country
Ил
Режиссер
Director
Режиссер
Время
Time
Вакыты
Год выпуска
Year
Чыккан елы
1 Потому что любовь/
Because of Love/
Чөнки мәхәббәт
Турция/
Turkey/
Төркия
М.Абдульгафур Шахин/ M.Abdülgafur Şahin/ М.Әбделгафур Шахин 15 мин./ 15 min./ 15 мин. 2017
2 Прочь от любви/
A Journey to from Love/
Мәхәббәттән читкә кит
Катар/
Qatar/
Катар
Абдулла Аль-Мулла/ Abdullah Al-mulla/
Абдулла Әл-Мулла
15 мин./ 15 min./ 15 мин. 2017
3 Добыча/
The Gift/
Табыш
Кыргызстан/
Kyrgyzstan/
Кыргызстан
Болсунбек Таалайбекуулу/ Bolsunbek TaalaibekUulu/
Болсунбәк Таалайбәкуулу
19 мин./ 19 min./
19 мин.
2016
4 Человек/
Man/
Кеше
Казахстан/
Kazakhstan/
Казахстан
Берик Жаханов/
Berik Zhakhanov/
Берик Жаханов
18 мин./ 18 min./
18 мин.
2016
5 Амаль/
Amal/
Амаль
США/
United States/
АКШ
Хани Алгаттан/
Hani Alqattan/
Хани Алгаттан
5 мин./
5 min./
5 мин.
2016
6 Маттия может летать/
Mattia can fly/
Маттия оча ала
Италия/
Italy/
Италия
Алессандро Порцио/ Alessandro Porzio/
Алессандро Порцио
16 мин. / 16 min./  16 мин. 2016
7 Мальтийский боец/ The Maltese Fighter/ Мальта сугышчысы Мальта/
Malta/
Мальта
Арев Манюкян/
Arev Manoukian/
Арев Манюкян
19 мин./ 19 min./
19 мин.
2016
8 Птица счастья/
The Luck Bird/
Бәхет кошы
Афганистан/
Afghanistan/
Әфганстан
Садам Вахиди/
Sadam Wahidi/
Садам Вахиди
25 мин./ 25 min./
25 мин.
2017
9 Голос/
Voice/
Тавыш
Азербайджан, Иран/ Azerbaijan, Iran/ Әзербайҗан, Иран Дариуш Наджафи Голь (Артурян)/
Darioush Najafi Gol (Arturan)/
Дариуш Нәҗәфи Голь (Артурян)
19 мин./ 19 min./
19 мин.
2017
10 Представь/
Imagine/
Күз алдыңа китер
Россия (Республика Татарстан)/
Russia (Republic of  Tatarstan)/
Россия (Татарстан Республикасы)
Ильшат Рахимбай/
Ilshat Rakhimbai/
Илшат Рәхимбай
15 мин./ 15 min./  15 мин. 2017

 Полнометражные документальные фильмы
Fulllength documentary films
Тулыметражлы документаль фильмнар

№ п/п Название фильма
Title of the film
Фильмның атамасы
Страна
Country
Ил
Режиссер
Director
Режиссер
Время
Time
Вакыты
Год выпуска
Year
Чыккан елы
1 Отверженные/
Overruled/
Читкә кагылганнар
Иран, Канада/
Iran, Canada/
Иран, Канада
Фарназ Джурабчиан, Мохаммедреза Джурабчиан/
Farnaz Jurabchian, Mohammadreza Jurabchian/
Фарназ Джарабчиан, Мөхәммәтриза Джарабчиан
58 мин./ 58 min./ 58 мин. 2016
2 Таха Абдуррахман/
Taha Abdurrahmane — Philosopher of Renewal/
Таха Абдуррахман
Марокко/
Morocco/
Марокко
Овидио Салазар/
Ovidio Salazar/
Овидио Салазар
52 мин./
52 min./ 52 мин.
2016
3 Бабочка/
Papeli (Butterfly)/
Күбәләк
Иран/
Iran/
Иран
Махди Заманпур Киасари/
Mahdi Zamanpoor Kiasari/
Махди Заманпур Киасари
63 мин./
63 min./
63 мин.
4 Сунакали/
Sunakali/
Сунакали
Непал/
Nepal/
Непал
Бходжат Бхат/
Bhojraj Bhat/
Бходжат Бхат
51 мин./ 51 min./
51 мин.
2015
5 Форсаж. Возвращение/
Overdrive. Return poin/
Форсаж. Кире кайту
Россия/
Russia/
Россия
Наталия Гугуева/
Natalia Gugueva/ Наталия Гугуева
94 мин./ 94 min./
94 мин.
2016
6 Камиль/
Kamil/
Камил
Таджикистан/
Tajikistan/
Таҗикстан
Сафар Бек Солиев/
Safar Bek Soliev/ Сәфәр Бәк Солиев
80 мин./ 80 min./
80 мин.
2015
7 Ласточки любви/
The Swallows of Love/
Мәхәббәт карлыгачлары
Бельгия, Марокко/
Belgium, Morocco/
Бельгия, Марокко
Джават Ралиб/
Jawad Rhalib/
Җәвәт Ралиб
69 мин./
69 min./
69 мин.
2016
8 Земля просветленных/
The Land of the Enlightened/
Ачык күңелле кешеләр җире
Бельгия/
Belgium/
Бельгия
Питер-Ян Де Пью/
Pieter-Jan De Pue/
Питер-Ян Де Пью
87 мин./
87 min./
87 мин.
2016
9 Приходи свободным/
Come Back Free/
Ирекле көе кил
Эстония/
Estonia/
Эстония
Ксения Охапкина/ Kseniya Ohapkina/ Ксения Охапкина 52 мин./
52 min./
52 мин.
10 Письмаиз Памира/
Letters from the Pamirs/
Памирдан хатлар
Кыргызстан, Франция/ Kyrgyzstan, France/ Кыргызстан, Франция Жаныл Жусупжан/ Zhanyl Zhusupzhan/ Җаныл Йосыпҗан 103 мин./ 103 min./ 103 мин. 2016

 Короткометражные документальные фильмы
Short documentary films
Кыскаметражлы документаль фильмнар

№ п/п Название фильма
Title of the film
Фильмның атамасы
Страна
Country
Ил
Режиссер
Director
Режиссер
Время
Time
Вакыты
Год выпуска
Year
Чыккан елы
1 Велохадж. Необычное путешествие/
Velohajj. Extraordinary journey/
Велохаҗ. Гадәти булмаган сәяхәт
Россия (Республика Татарстан)/
Russia (Republic of  Tatarstan)/
Россия (Татарстан Республикасы)
Ренат Хабибуллин/ Renat Khabibullin/ Ренат Хәбибуллин 21 мин./
21 min./ 21 мин.
2016
2 Мими/
Mimi/
Мими
Албания/
Albania/
Албания
Энеос Карка/
Eneos Çarka/
Энеос Карка
14 мин./ 14 min./
14 мин.
2016
3 Это любовь/
This is Love/
Бу мәхәббәт
Азербайджан/
Azerbaijan/
Әзербайҗан
Теймур Даими/ Teimur Daimi/
Теймур Даими
31 мин./
31 min./ 31 мин.
2017
4 Стена/
The Wall/
Дивар
Турция/
Turkey/
Төркия
Мустафа Корай Полат/
Mustafa Koray Polat/
Мостафа Корай Полат
5 мин./
5 min./
5 мин.
2016
5 Свет, Тень, Жизнь/
Light, Shadow, Life/
Яктылык, Күләгә, Тормыш
Иран/
Iran/
Иран
Шахрияр Пурсейедиан/ Shahriar Pourseyedian/ Шәхрияр Пурсейедиан 20 мин./ 20 min./
20 мин.
2017
6 Бакши/
Bakhshi/
Бакши
Иран/
Iran/
Иран
Реза Голами Мотлаг/
Reza Gholami Motlagh/
Реза Голами Мотлаг
29 мин./ 29 min./
29 мин.
2017
7 Одинокий странник/
Lone Wanderer/
Ялгыз илче
Казахстан, Россия/ Kazakhstan, Russia/
Казахстан, Россия
Сергей Александров/
Sergei Alexandrov/
Сергей Александров
26 мин./
26 min./ 26 мин.
2017
8 Люмьеры/
Lumiere/
Люмьералар
Узбекистан/
Uzbekistan/
Үзбәкстан
Христина Белоусова, Данте Рустав/
Hristina Belousova, Dante Rustav/
Христина Белоусова, Данте Рустав
30 мин./ 30 min./
30 мин.
2017
9 Фата/
Bridal veil/
Фата
Россия/
Russia/
Россия
Андрей Катков/ Andrey Katkov/Андрей Катков 28 мин./
28 min./
28 мин.
 2016
10 Театр 7-и девушек/
7 Maidens’ Theatre/
7 кыз театры
Россия (Республика Башкортостан), Узбекистан/
Russia (Republic of  Bashkortostan), Uzbekistan/
Россия (Башкортостан Республикасы), Үзбәкстан
Кирстен Гайнет/
Kirsten Gaynet/ Кирстен Гайнет
23 мин./
23 min./
23 мин.
2017

Россия Молодая
Young Russia
Яшь Россия

№ п/п Название фильма
Title of the film
Фильмның атамасы
Страна
Country
Ил
Режиссер
Director
Режиссер
Время
Time
Вакыты
Год выпуска
Year
Чыккан елы
1 В парандже по своей воле/ Moroccan Dream/
Үзе теләп пәрәнҗәле
Россия  (Свердловская область)/
Russia (Sverdlovsk region)/
Россия (Свердлоу өлкәсе)
Веселова Анна Евгеньевна/
Anna Yevgenyevna Veselova/
Веселова Анна Евгеньевна
5 мин./
5 min./
5 мин.
2017
2 Исповедь мизантропа/ Confession of a Misanthrope/ Мизантроп тәүбәсе Россия (Московская область)/
Russia  (Moscow region)/ Россия (Мәскәү өлкәсе)
Татьяна Жукова/
Tatyana Zhukova/ Татьяна Жукова
25 мин./
25 min./ 25 мин.
2017
3 Охотник/
The Hunter/
Аучы
Россия (Республика Хакасия)/
Russia (Republic of Khakassia)/
Россия (Хакасия Республикасы)
Юрий Курочка/
Yuri Kurochka/
Юрий Курочка
35 мин./
35 min./ 35 мин.
2016
4 Близость/
Closer/
Якынлык
Россия (Республика Марий Эл)/
Russia (Republic of Mari El)/
Россия (Марий Эл Республикасы)
Андрей Огородников/
Andrei Ogorodnikov/
Андрей Огородников
8 мин./
8 min./
8 мин.
2017
5 Самый лучший сотрудник/
Best employee/
Иң яхшы хезмәткәр
Россия (Московская область)/
Russia  (Moscow region)/
Россия (Мәскәү өлкәсе)
Николай Котяш/
Nikolai Kotyash/
Николай Котяш
28 мин./
28 min./ 28 мин.
2017
6 Похоронить Ленина?/
Should We Bury Lenin?/
Ленинны күмәргә?
Россия (Ростовская область)/
Russia (Rostovregion)/
Россия (Ростов өлкәсе)
Екатерина Данченко/
Ekaterina Danchenko/
Екатерина Данченко
22 мин./ 22 min./ 22 мин. 2016
7 Дикарь/
Savage/
Кыргый
Россия (Республика Башкортостан)/
Russia (Republic of  Bashkortostan)/
Россия (Башкортостан Республикасы)
Фарзана Утарбаева/ Farzana Utarbayeva/ Фәрзана Утарбаева 25 мин./ 25 min./ 25 мин. 2017
8 Эффект домино/
The Domino Effect/
Домино эффекты
Россия (Красноярский край)/
Russia (Krasnoyarsk region)/
Россия (Красноярск крае)
Владимир Александров/
Vladimir Alexandrov/
Владимир Александров
19 мин./ 19 min./ 19 мин. 2017
9 Сокращение/
Redundancy/
Кыскарту
Россия (Республика Татарстан)/
Russia (Republic of  Tatarstan)/
Россия (Татарстан Республикасы)
Байбулат Батуллин/
Baibulat Batullin/
Байбулат Батуллин
9 мин./
9 min./
9 мин.
2016
10 Электрический стул/
Electrical chair/
Электр урындыгы
Россия (Московская область)/
Russia (Moscow region)/
Россия (Мәскәү өлкәсе)
Евгений Зверев/
Yevgeny Zverev/
Евгений  Зверев
12 мин./ 12 min./ 12 мин. 2017

Национальный конкурс
National competition
Милли конкурс

№ п/п Название фильма
Title of the film
Фильмның атамасы
Страна
Country
Ил
Режиссер
Director
Режиссер
Время
Time
Вакыты
Год выпуска
Year
Чыккан елы
1 Неотосланные письма/
Unsent letters/ Тапшырылмаган хатлар
Россия (Республика Татарстан)/
Russia (Republic of  Tatarstan)/
Россия (Татарстан Республикасы)
Рустам Рашитов/
Rustam Rashitov/
Рөстәм Рәшитов
135 мин./
135 min./
135 мин.
2016
2 Айсылу. Фильм/
Aisylu/
Айсылу. Фильм
Россия (Республика Татарстан)/
Russia (Republic of  Tatarstan)/
Россия (Татарстан Республикасы)
Солтан Сунгатуллин, Рустам Рашитов/
Soltan Sungatullin, Rustam Rashitov/
Солтан Сөнгатуллин, Рөстәм Рәшитов
78 мин./
78 min./
78 мин.
2017
3 Стрела Наследия/
Heritage arrow/
Мирас угы
Россия (Республика Татарстан)/
Russia (Republic of  Tatarstan)/
Россия (Татарстан Республикасы)
Сергей Киатров/
Sergei Kiatrov/
Сергей Киатров
69 мин./
69 min./
69 мин.
2017
4 Хабиб Аллах Мухаммед. Пророчество и родословная/
Habib Allah Mohammed. The prophecies and bloodline/
Хәбиб Аллаһ Мөхәммәд. Пәйгамбәрлек итүе һәм нәсел шәҗәрәсе
Египет, Россия (Республика Татарстан)/
Egypt, Russia (Republic of  Tatarstan)/
Мисыр, Россия (Татарстан республикасы)
Дублированной версии – Фанис Камал/
Dubbed version by Fanis Kamal/
Дубляж версиясе – Фәнис Камал
50 мин./
50 min./
50 мин.
2017
5 Время последних романтиков/
The Utopians/
Соңгы романтиклар вакыты
Россия/
Russia/
Россия
Светлана Суханова/
Svetlana Sukhanova/
Светлана Суханова
29 мин./
29 min./
29 мин.
2017
6 Диагноз/
Diagnosis/
Диагноз
Россия (Республика Татарстан)/
Russia (Republic of  Tatarstan)/
Россия (Татарстан Республикасы)
Валерия Гиренко/
Valeriya Girenko/
Валерия Гиренко
14 мин./
14 min./
14 мин.
2017
7 Джаннат/
Jannat/
Җәннәт
Россия (Республика Татарстан)/
Russia (Republic of  Tatarstan)/
Россия (Татарстан Республикасы)
Асия Еспаева/
AsiyaYespaeva/
Асия Еспаева
11 мин./
11 min./
11 мин.
2015
8 Блудный сын/
Prodigal son/
Юлдан язган ул
Россия (Республика Татарстан)/
Russia (Republic of  Tatarstan)/
Россия (Татарстан Республикасы)
Оксана Синчугова/
Oksana Sinchugova/
Оксана Синчугова
20 мин./
20 min./
20 мин.
2017
9 Нажиба/
Naziba/
Нәҗибә
Россия (Республика Татарстан)/
Russia (Republic of  Tatarstan)/
Россия (Татарстан Республикасы)
Алмаз Нургалиев/
Almaz Nurgaliev/
Алмаз Нургалиев
60 мин./
60 min./
60 мин.
2017
10 Халима/
Halima/
Хәлимә
Россия (Республика Татарстан)/
Russia (Republic of  Tatarstan)/
Россия (Татарстан Республикасы)
Юлия Захарова/
Yulia Zaharova/
Юлия Захарова
30 мин./
30 min./
30 мин.
2017